Dlaczego szybciej siwiejemy?

Geny to tylko część odpowiedzi. Tu każdy wie, co odziedziczył. Jednak w ostatnich latach doszedł nam bardzo ważny czynnik, od którego zależy siwienie włosów. Stres.

Półtora roku temu naukowcy z Uniwersytetu w Harwardzie potwierdzili tezę, że stres może powodować siwienie włosów, prezentując szczegóły w publikacji pt. „Hiperaktywacja nerwów współczulnych powoduje wyczerpanie komórek macierzystych melanocytów”. Co to oznacza?

Fot. Cottobro/Pexels

„Aby zrozumieć ten proces należy wyjaśnić, że mieszek włosowy jest wyposażony w dwa rezerwuary komórek macierzystych. Jedne są odpowiedzialne za przyrost włosa, a drugie to komórki macierzyste melanocytów, które tworzą pigment. W początkowej fazie wzrostu włosa, czyli w anagenie komórki macierzyste melanocytów syntetyzują melaninę (barwnik), tak aby nowe włosy rosły z typowym dla danej osoby kolorem. Każdy mieszek opleciony jest współczulnym układem nerwowym. Stres powoduje aktywację nerwowego układu współczulnego, który wydziela noradrenalinę. Noradrenalina jako neuroprzekaźnik reakcji absorbowana jest przez komórki macierzyste melanocytów tworzących pigment. Stymulacja komórek macierzystych jest możliwa, ponieważ komórki te posiadają białko ADRB2, to znaczy beta 2 receptor adrenergiczny, które jest aktywowane przez noradrenalinę. Taka sytuacja powoduje wzrost aktywności komórek macierzystych melanocytów aż do wyczerpania rezerwuaru. Finalnie zostaje wyczerpany zapas pigmentu, czego efektem są siwe włosy. – tłumaczy trycholog i biotechnolog Anna Mackojć.

Fot. Cottonbro/Pexels

Za nami tak ciężkie dwa lata, że prawdopodobnie wielu z nas wyczerpało swój zapas pigmentu….

I choć w większości przypadków siwienie wynika zazwyczaj ze starzenia się organizmu i genów, jednak widać, że dużą rolę odgrywa w tym procesie także stres. „Od lat pojawiały się opowieści łączące niezwykle stresujące doświadczenia z nagłym osiwieniem. Zastanawiano się czy jest możliwe, aby osiwieć ze stresu, tym bardziej że siwienie na podłożu stresowym jest obserwowane w wielu przypadkach. Jednak do tej pory były to tylko hipotezy środowiskowe wynikające z obserwacji, ale bez potwierdzeń klinicznych”. – komentuje Anna Mackojć z Instytutu Trychologii.

Dodajmy jeszcze dane z raportu wstępnego z badania naukowego „Zdrowie psychiczne w czasie pandemii COVID-19” kierowanego przez dr hab. Małgorzatę Dragan z Uniwersytetu Warszawskiego: U ilu Polaków epidemia wywołała stres? U 75% społeczeństwa! Niestety, też widzę jego skutki w swoich włosach.

Agnieszka
Agnieszka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *