Retinol fakty i mity

Retinol to najlepiej przebadany składnik kosmetyków. I jeden z najskuteczniejszych składników kosmetyków. Potrafi naprawdę zdziałać cuda pod warunkiem, że jest konsekwentnie stosowany.

Na początku może być nieprzyjemnie i tak ma być! Wiele kobiet po pierwszych objawach działania kremu odrzuca go. Ponieważ w początkowym okresie stosowania kosmetyków z retinolem skóra zaczerwienia się i swędzi a także łuszczy. Pokazuje to jedynie, że w wierzchnich warstwach naskórka następują zmiany. Warto to wytrzymać, bo już po kilku tygodniach skóra wygląda młodziej i jaśniej. Właśnie dzięki lekkiemu działaniu złuszczającemu i normalizującemu retinolu. Zniszczona i zrogowaciała warstwa naskórka została zredukowana a skóra stała się bardziej spoista. 

To nie jedyne działanie retinolu. Poza naprawą spoistości oddziałuje on na głębsze warstwy skóry – zwiększa liczbę fibroblastów, produkcję kolagenu i elastyny. Po kilku miesiącach skóra wygląda na jędrną i elastyczną, drobne zmarszczki wygładzają się a głębokie i mimiczne spłycają.

Retinol poprawia koloryt skóry

Dzięki procesowi złuszczania i odnowy naskórka, którego tak na początku nie lubimy, retinol redukuje ilości melaniny – a to sprawia, że widoczne przebarwienia rozjaśniają się. Dzięki retinolowi powstają też nowe naczynia krwionośne w skórze, a to wpływa na proces odżywiania i dotleniania naskórka. Dotleniony naskórek to świetlisty wygląda skóry.

Retinol dla tłustej skóry

Idealny preparat dla skór trądzikowych i tłustych. Dlaczego? Ponieważ retinol reguluje ilość wydzielanego przez skórę łoju, obniża jej przetłuszczanie, odblokowuje i zwęża pory, a tym samym wspiera nas w walce z zaskórnikami i wypryskami.

Jak stosować kremy z retinolem?

Regularnie, najlepiej na noc i nigdy podczas słonecznego lata. Opakowanie kremu z retinolem nie powinno być przezroczyste. Przechowujemy je w ciemnym miejscu. Retinol może również powodować na początku nieprzyjemne zaczerwienienie i przesuszenie. Dlatego rano warto pamiętać o nawilżaniu skóry.

Agnieszka
Agnieszka

Im więcej mam lat, tym temat urody jest ważniejszy. Wymaga pracy, uważności i dbałości. Tym chętniej o tym piszę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *