Niby każdy wie, a wciąż popełniamy mnóstwo błędów. Zaledwie kilka miesięcy temu, robiąc wywiad w Instytucie Trychologii do magazynu ELLE MAN (już nie istniejącego niestety), pani trycholog Anna Mackojć zapytała Wojtka, z którym byłam na wywiadzie: „A ile razy myje pan głowę?”. Odpowiedź brzmiała: raz. A przecież myjemy dwa razy. Ja to wiem od lat. Wróciłam do domu zafrapowana i ciekawa, czy Rysiek wie ile razy. Pytam i słyszę: raz. Yhy…. czyli takie teksty trzeba regularnie pisać.
A teraz, od kilku lat, pojawił się nowy temat czyli dogłębne oczyszczanie. Coraz więcej smogu, kurzu, pozostałości po kosmetykach stylizacyjnych. Pielęgnując włosy, często zapominamy o dobrym oczyszczaniu. Dlaczego oczyszczanie skóry głowy i włosów jest tak istotne dla ich kondycji? Z tego samego powodu, z którego generalnie zabrudzenia nam nie służą. Zapominanie o oczyszczeniu skóry głowy i włosów z lakieru, pianki czy żelu może spowodować podrażnienie skóry głowy oraz wpływać negatywnie na kondycję samych włosów wzmagając ich kruszenie się. Na włosach codziennie osadza się wiele substancji, jak na przykład toksyny, środki stylizacyjne, silikony pochodzące z kosmetyków, chlor, ale także nadmiar sebum oraz kurz i brud. Nadprodukcja sebum oraz potu w wyniku wysiłku fizycznego może dodatkowo przyczyniać się do problemów skóry głowy, a czasem nawet do wypadania włosów. Oblepione kosmetykami włosy i zatkane ujścia gruczołów łojowych na skórze głowy sprawiają, że nasze włosy będą słabiej absorbować składniki odżywcze, staną się matowe, a na skórze głowy może pojawić się łupież.
Mycie jest elementarną czynnością w codziennej pielęgnacji włosów. Często jednak zapominamy przy tej czynności o kilku ważnych kwestiach. Można nazwać je trikami, ale w sumie to po prostu żelazne zasady pielęgnacji według Anny Mackojć z Instytutu Trychologii.
- Szamponu nie powinno nakładać się bezpośrednio na głowę, lepiej wcześniej rozetrzeć go w mokrych dłoniach, należy również pamiętać, aby właściwie wmasować go w skórę głowy a nie jedynie we włosy.
- Szampon nakładamy delikatnie, aby nie niszczyć włosów. Mycie powinno odbyć się poprzez delikatne masowanie opuszkami palców, bez silnego drapanie skóry głowy.
- Prawidłowe mycie głowy powinno odbywać się w letniej wodzie, nie za zimnej i nie za gorącej.
- Szampon do włosów powinno dobierać się w zależności od aktualnych potrzeb. Można go stosować tak długo jak odpowiada on potrzebom naszej skóry głowy. Cały czas trzeba mieć na względzie idealną kondycją skóry głowy, gdyż to ona zapewnia naszym włosom potencjał do wzrostu.
- Oprócz szamponów do bieżącego mycia skóry głowy, można również włączyć do pielęgnacji na przykład raz w tygodniu szampon oczyszczający, który będzie pełnił rolę detoksu mocniej oczyszczając skalp niż szampony dedykowane do codziennego użytku.
- Podstawą zdrowych włosów jest dobra kondycja skóry głowy, a ona wymaga regularnego oczyszczania, które możemy realizować za pomocą odpowiednio dobranego peelingu. Peeling skóry głowy jest ważnym elementem pielęgnacji włosów, niestety często pomijanym i niedocenianym. Jest niezbędny do utrzymania prawidłowej higieny włosów, gdyż pozwala na dokładne usunięcie zanieczyszczeń, resztek kosmetyków oraz zrogowaciałego naskórka. Powinno się go wykonywać co najmniej raz w miesiącu. Z kolei osoby zmagające się z problemami skórnymi warto, aby wykonywało go częściej, nawet raz w tygodniu.
- Peeling skóry głowy to jeden z pierwszych etapów terapii trychologicznych stosowanych w schorzeniach takich jak na przykład nadmierne wypadanie włosów, łupież, łojotok, ale również w zabiegach nawilżających i dotleniających skórę. Wybierając kosmetyk peelingujący, szczególnie gdy wyboru dokonujemy sami na potrzeby domowej pielęgnacji, warto zwrócić uwagę na jego pH. Powinien mieć odczyn kwaśny lub lekko kwaśny, czyli oscylować w przedziale od 3,0 do 5,5. Pozwoli to na utrzymanie prawidłowej kondycji naskórka.
Aha… i pewnie pamiętacie, ale powtórzę: szampon służy do mycia skóry głowy i włosów, a odżywka jest tylko dla włosów. Nakładamy ją od wysokości ucha do końcówek przy długich włosach. Przy krótki – wiadomo, ta zasada nie zadziała. Odżywkę dobieramy mając na uwadze kondycję włosów. Moja od lat warszawska fryzjerka Iwona Bednarska zawsze przypomina, że przed nałożeniem odżywki wycieramy włosy (po mokrych spłynie i te wszystkie wspaniałe substancje nie wnikną wgłąb włosa). Po nałożeniu odżywki rozczesujemy włosy. Dopiero potem spłukujemy. Niby proste, a ile osób tego nie robi?
A teraz kilka nowości, które pokochają nasze włosy. Po pierwsze: owocowe maski Garnier Fructis Hair Food z soczystym składem: jest tam odżywczy banan, intensywnie regenerująca papaja, wygładzająca makadamia, nadające blask jagody goi, rewitalizujący arbuz i nawilżający aloes. No i skład oparty aż do 98% na składnikach pochodzenia naturalnego.
Mamy też nową maskę NEBOA. Nawilżająco-odżywcza maska zapewnia efekt zregenerowanych włosów, bez obciążania i puszenia. Lipidy z oliwy z oliwek, masła shea i kakaowego oraz oleju ze słodkich migdałów odżywiają i wygładzają nawet najbardziej przesuszony kosmyk.
A na słońce wypróbujcie mgiełkę ochronną Anwen Summer Protect, która jednocześnie pielęgnuje i chroni włosy przed promieniami słonecznymi, wiatrem i słoną, morską wodą. Co ważne, zawiera fotostabilne filtry UVA i UVB, zapewniające włosom szeroką ochronę przed słońcem.