Masaż twarzy – sekret urody

Kiedyś, jedna z kosmetyczek zdradziła mi wielki sekret urody. Regularny masaż twarzy. Kiedyś uważałam to za ogromny luksus. Teraz, w dobie dostępnych tutoriali, to zabieg, które możemy robić same. O masażu, jego wpływie na skórę i ważnych zasadach opowiada mistrzyni w tej dziedzinie, kosmetolog Monika Fiedurek.

Fot. cottonbro/Pexels

Czy to prawda, że nic nie działa tak odmładzająco jak regularny masaż twarzy?

Tak, regularny masaż twarzy szyi i dekoltu to jest luksus jaki każda z nas może zafundować sobie samej, np. codziennie podczas nakładania kremu rano z odpowiednim naciskiem i konkretnej sekwencji ruchów, lub też podczas zmywania twarzy preparatami oczyszczającymi, dzięki którym skóra zostaje oczyszczona po całym dniu, ale również wymasowana jednocześnie. Polecam zaufać profesjonaliście i wykonać gabinetowe sesje 6-10 zabiegów masażu twarzy, szyi i dekoltu tak, aby samej uznać i zauważyć jak skóra nam dziękuje za zaopiekowanie się sobą.

Co tak naprawdę się zmienia po masażu?

Masaż ma kilka głównych funkcji:

✅pozytywne oddziaływanie na psychikę maskowanej osoby

✅podczas masażu na różnorakich wykorzystywanych do niego preparatach następuje oczyszczanie gruczołów łojowych i pozbywanie się martwego naskórka

✅następuje poprawa mikrokrążenia, a dzięki temu z większą łatwością wchłaniają się substancje aktywne

✅stymulacja odpływu limfy – co daje efekt usuwania obrzęków

✅poprawa elastyczności – ponieważ podczas masażu trenujemy włókna kolagenie, po rozluźnieniu ulegają kompresji, łączy się to z poprawą ujędrnienia mięśni, ale jednocześnie wpływa na ich relaks i rozluźnienie „w takiej zdrowej formie”

✅stymulacja odległych organów przez masaż receptorów zawartych w skórze – to wymaga doświadczenia i ogromnej precyzji masażystki, masażysty czy kosmetologa

Czy każdy może masować twarz czy istnieją jakieś przeciwskazania?

Każdy może wykonać automasaż, jeżeli pozna podstawy działania i jego wykonywania. Oczywiście jest sporo przeciwskazań do wykonania masażu przytoczę tylko niektóre z nich:

❗️Będą to rożnego rodzaju dermatozy (zmiany skórne) znajdujące się w miejscu planowanego masażu

❗️Stany zapalne i alergiczne skóry

❗️Przerwanie ciągłości naskórka

❗️Teleangiektazje – tzw. „pajączki”

❗️Infekcje ropne skóry twarzy, szyi

❗️Powiększone węzły chłonne – guzki niewiadomego pochodzenia

❗️Stany gorączkowe

❗️Świeże usunięcie zęba

❗️Gruźlica

❗️Nowotwory

❗️Ciąża – względnie

❗️Nadczynność tarczycy – wtedy nie masujemy szyi

Fot. cottonbro/Pexels

Czy mocne japońskie masaże działają lepiej niż klasyczne?

Nie mam dostępu do takich badań, natomiast działają inaczej. Klasyczny masaż kosmetyczny – często kojarzony jest z głaskaniem i mizianiem, co wywołuje niechęć u korzystających z tego typu masażu klientek. W mojej ocenie i z mojego doświadczenia najlepsze efekty widoczne na skórze są osiągane przy łączeniu różnych technik masażu i indywidualnego podejścia do potrzeb klientek. Ważny jest wywiad, dzięki któremu dowiaduję się na czym się skupiamy, jaki jest cel, co klientka chce osiągnąć po serii zabiegowej i jak funkcjonuje na co dzień, jakie grzeszki mogą mieć wpływ na kondycję skóry i w jaki sposób ja mogę jej pomóc.

Jakie są najważniejsza zasady domowego masażu twarzy?

Istnieją 3 ważne zasady automasażu twarzy szyi i dekoltu:

✅Ruchy wykonujemy od dołu do góry

✅Ruchy wykonujemy zawsze od środka – osi twarzy w kierunku bocznym

✅Ruchy jakie są bezpieczne dla każdego to ruchy głaskania

Każdą osobę masuje pani inaczej?

Masaż w gabinecie zawsze powinien być przeprowadzony po szczegółowym wywiadzie i dobierany indywidualnie, a ruchy powinny być dostosowane do newralgicznych miejsc twarzy klientki. Zalecenia to 2-3 razy w tygodniu ponieważ zabiegi bazujące na naturalnych procesach organizmu wymagają cierpliwości i systematyczności. Jest to bardzo ważny i potrzebny proces w naszym życiu – nazywam to rytuałem dla samej siebie i szczerze zachęcam. Wystarczy zarezerwować w kalendarzu trochę czasu dla samej siebie i swojej skóry!

Jeśli zdecyduję się na domowe automasaże, ile minut powinnam je robić?

Minimum raz dziennie przez 7 minut. Jeśli nie możesz 7 minut to 5 minut, jeśli nie możesz 5 minut to 3 minuty, ale zrób to dla siebie każdego dnia od dziś – od momentu przeczytania tego tekstu! Po tygodniu przemnóż poświęcony sobie czas przez 7 i wynik w pisz w kalendarzu. I po kolejnym tygodniu znowu. To jest luksus XXI wieku – dać siebie czas.

Czy masować twarz olejkami? Jak je dobierać?

Oleje dobieramy u profesjonalisty, najlepiej w gabinecie u kosmetologa/ masażysty do potrzeb konkretnej skóry. Należy zwrócić uwagę, by nie zatykać porów skóry i zbytnio jej nie obciążać. Zawsze po masażu zalecam tonizację skóry, aby przywrócić jej naturalne pH. Wartość pH skóry waha się od 4,5 do 6.2 w zależności od wieku, płci i diety, ważne jest stosowanie przyjaznych  kosmetyków o odczynie zbliżonym do pH 5,5 – lekko kwasowym. Tonizować i jeszcze raz tonizować! Rano, wieczorem, po treningu, po masażu, przed nałożeniem kremu przed snem – zawsze!

Jakie korzyści zauważę już po tygodniu codziennych masaży?

✅Gładsza, jędrniejsza skóra

✅Poprawę sprężystości skóry

✅Zmniejszenie opuchlizny i podkrążenia oczu

✅”Pulchniejszą skórę”

✅Redukcję widoczności zmarszczek

✅Promienny i młodzieńczy wygląd

✅Rozładowanie napięcia twarzy

✅Spokojniejszy umysł

Dodatkowo polecam profesjonalne korzystanie z masaży kosmetycznych, klasycznych czy też liftingujących jak i japońskich w gabinetach kosmetologicznych i gabinetach masażu. Masaże zaleca się robić w seriach około 10 zabiegów.

Mistrzyni masażu Monika Fiedurek

Gdzie znajdziecie Monikę Fiedurek?

Fb: monika.fiedurek.kosmetolog

Ig: Monika Fiedurek – kosmetolog 

Wtorek i piątek przyjmuje w DNA CLINICS w Elektrowni Powiśle – zapisy przez recepcję oraz media ig i fb „Monika Fiedurek – kosmetolog”. W środy w gabinecie przy ulicy marszałkowskiej 87/113 – wejście od ulicy wspólnej – zapisy przez ig i fb „Monika Fiedurek – kosmetolog”

Agnieszka
Agnieszka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *