Filtry UVA i UVB

Co oznaczają skróty SPF15 lub 30? To praktyczne oznaczenia, które tłumaczą w jakim stopniu chronimy skórę przed promieniowaniem słonecznym.

Produkt z SPF = 15 – taki opis oznacza, że dawka UV niezbędna do wywołania rumienia po zastosowaniu preparatu ochronnego musiałaby być 15 x większa niż dawka dla skóry niechronionej.
Oznacza to, że taki krem, czy balsam zatrzymuje 93% UV. SPF = 15 MED/MED = 15 1 – (1/15) = 0.93 = 93%.

Na produktach pojawia się także skrót: IPD – Immediate Pigment Darkening. oraz PPD – Persistent Pigment Darkening. Jeśli na przykład mamy opis

IPD 90 – PPD 16
PPD = 16 tzn. dawka UV niezbędna, aby uzyskać trwałe zabarwienie z ochroną musi być 16 x większa niż bez ochrony. Czy ochrona oznacza, że 16 razy więcej promieni UV musi dotrzeć do naszej skóry by zabarwiła się ona tak mocno, jak bez tek ochrony.

Teraz pytanie – czy filtry chemiczne czy fizyczne? Chyba najlepiej miks obu, ponieważ filtry chemiczne absorbują i rozpraszają promienie UV i VL a z kolei filtry fizyczne odbijają i rozpraszają promienie UV. A użycie kilku filtrów w jednym kosmetyku (fizycznych i chemicznych) daje skórze odpowiednią ochronę.

I jeszcze produkty wodoodporne. Krem lub balsam jest wodoodporny jeśli zachowuje właściwości ochronne nawet po dwóch 20-minutowych kąpielach wodnych. Po owych kąpielach ochrona musi być conajmniej w połowie tak dobra jak wyjściowo. Czyli balsam z ochroną 30 po kąpielach powinien nas wciąż chronić conajmniej na poziomie 15.

Agnieszka
Agnieszka

Im więcej mam lat, tym temat urody jest ważniejszy. Wymaga pracy, uważności i dbałości. Tym chętniej o tym piszę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *